چرا دستکش

 

يکی از راه های پيشگيری حوادث کارگری و بيماری های شغلی استفاده کارگران از وسائل حفاظت فردی مثل لباس کار ، پيش بند ، کلاه ايمنی ، عينک حفاظتی ، ماسک جوشکاری ، ماسک ضد گرد و غبار و غيره می باشد که می بايست با توجه به شغل کارگر و نياز او به يک يا چند نوع وسيله حفاظتی انفرادی از  طرف کارفرما تهيه و در اختيارشان قرار داده شود .

بديهی است کارگران نيز بايد از وسائل حفاظت انفرادی که از طرف کارفرما تهيه می شود به هنگام انجام کار جهت جلوگيری از خطرات احتمالی استفاده کنند و عدم استفاده از آنها پيامدهای غير قابل جبرانی مثل ، بریدگی دست ، سوختگی دست و پا و حتی ضربه مغزی و فوت کارگر را به دنبال خواهد داشت .

می دانیم که در بازارهای مختلف کشور دستکش های ایمنی کارجهت فروش توسط تولید کنندگان عرضه می شود. اما با توجه به تنوع خطرات بالقوه شغلی و طیف کار چالش های مختلفی جهت اتتخاب صحیح دستکش به وجود می آید.عدم رعایت این مورد در افرادی که در معرض مواد شیمیایی،اسیدها،حرارت زیاد وجریان الکتریسیته هستند می تواند خسارت جبران ناپذیری در محیط کار شود.

 

دستکش های حفاظتی :

دستها از ارزشمند ترين اعضا کمکی بدن انسان می باشد که برای حفاظت آنها در مقابل خطرات مثل سوختگی در اثر گرما ، مواد خورنده ، برنده و غيره بايد از دستکش های حفاظتی مناسب استفاده نمود ، بطوريکه ضمن حفاظت از دست ها هيچگونه ناراحتی نيز برای حرکت انگشتان ايجاد نکرده و باعث حساسيت پوست دست نيز می شوند .

کارگرانی که با دستگاه هايی مثل مته يا تراش و غيره که قسمت های گردان دارند و احتمال برخورد دستان کارگر با آنها وجود دارد و دقت عمل کارگر نيز به همراه استفاده از دستکش کم می شود نبايد از دستکش استفاده کنند .

انواع دستکش هايی که کارگران بايد از آنها با توجه به شغلی که دارند استفاده کنند عبارتند از :

  • دستکش های چرمی برای کار جوشکاری ، کشيدن سيک ، حمل و نقل و غيره .
  • دستکش های لاستيکی يا جنس مخصوص مشابه عايق الکتريسيته برای برق کاران

دستکش های لاستيکی يا پلاستيکی برای جا به جا کردن ظروف اسيد و مواد سمی و تحريک کننده و عفونی سر و کار دارند بايد دارای شرايط زير باشند :
۱- ساق آنها به قدری بلند باشد که بازوها را بپوشاند .
۲- کليه قسمت های آن دارای مقاومت کافی در مقابل مواد سمی و تحريک کننده باشد .
۳- فاقد سوراخ يا پارگی باشد.

 

انواع دستکش های حفاظتی با توجه به نوع کار

۱-نوع ماده شیمیایی(اسید سولفویک،اسید نیتریک،الکل ها،پر اکسید و…
۲-چگونگی تماس و میزان ترشحات و مولوکلها
۳-مدت زمانی که دست در معرض مواد مضر قرار دارد.
۴-حفاظت در برابر گرما بخصوص جهت استفاده برای جوشکاران
۵-نوع حفاظت مورد نباز دست،ساعد،بازو
۶-خاصیت جنگشی لمس مواد روغنی و خشک یا تر
۷-مقاومت ساییدگی بخصوص جهت استفاده استادکاران سابزنی و برشکاری
۸-سایز واحساس راحت بودن هم یک فاکتور شناخنه می شود.

انواع دستکش های حفاظتی دربرابر مواد شیمیایی

عموما از لاستیک طبیعی با ترکیباتی نظیر پلی ونیل،نیتریل،بوتیل،الکل وبوتیل هستند و در بازار با نام دستکش وایتون و نیتریل قابل تهیه اند.

 

انواع دستکش های حفاظتی دربرابر حرارت

به دو دسته دستکش های مقاوم در برابر گرما و سرما تقسیم می شوند و جنس آن ها از چرم،پارچه روکش شده با آلومنیم،پشت اشبالت،پشم شیشه و…می باشد.

 

انواع دستکش های حفاظتی دربرابر مواد رادیو اکتیو

ازپارچه های با لایه سربی به ضخامت حداقل میزان مقاومت حفاظتی ورق سربی به ضخامت۵۵/۰ میلیمتر ساخته می شوند.الزاما باید این دستکش ها حداقل تا نصف بازوها را بپوشانند.

 

انواع دستکش های حفاظتی ضد ضربه

دستکش های چرمی،لاستیکی ضخیم،کاموایی،کف اشبالت پشت برزنتی و تمام برزنتی از انواع محافظ در برابر ضربه اند و بسته به میزان قابلیت تحرک انگشتان،شدت صدمات،جنس و قطر دستکش استفاده می گردند.

انواع دستکش های حفاظتی دربرابر ارتعاش

جهت حفاظت از ابزارهای تولید کننده ارتعاش با فدرت ۵ تا ۵۰۰۰ هرتز و از جنس لاستیک و یا چرم ضخیم تولید وعرضه میشوند.

انواع دستکش های حفاظتی ضد عایق الکتریسیته

از جنس لاستیک و مواد پلیمری خاص مقاوم در برابر جریان برق به تناسب مواجهه با نوع ولتاز مصرفی ساخته می شوند.