چرا باید از ماسک ایمنی استفاده کنیم؟

کار هایی که در منزل و باغ انجام می شود دائما در معرض قرار گیری با مواد شیمیایی و سمی مضر است ، مثل حلال ها ، گرد و غبار ، آلودگی هوا ، مواد چسبنده و محصولات تمیز کننده ، با این وجود نیازی به اشاره سالیانه ی مواد آلاینده و آلرژی زا نیز نیست . علاوه بر تهویه ی صحیح ، یک ماسک فیلتر دار یا ماسک تنفسی نقش بسزایی  در محافظت از شش ها و سلامت شما خواهد داشت.

انتخاب یک ماسک تنفسی:

ماسک های فیلتر دار و ماسک های تنفسی انواع متفاوتی دارد و سیستم درجه بندی کارآیی آن ها نیز فرق دارد . در خانه و در اطراف محیط کار ، یک ماسک فیلتر دار یا ماسک کارتریج دار شیمیایی به احتمال زیاد تمام چیزی باشد که نیاز خواهید داشت .

فیلتر های حذف کننده ذرات:

از متداول ترین فیلتر های حذف کننده ی ذرات ، ماسک های تنفسی یک بار مصرف میباشد که به منظور استفاده در خانه محسوب می شوند . نوع دیگری از ماسک های تنفسی وجود دارد که با فیتلر های قابل تعویض امکان استفاده ی مجدد از آن وجود دارد . آن ها بینی و دهان شما را می پوشانند و ازنفوذ  ذرات هوا برد از جمله گرد و غبار ، مایعات ، غبار و بعضی از بخار ها شما را محافظت می کنند ، ولی در برابر گاز ها یا فرار ها حفاظتی به عمل نمی آورند.

انتخاب نوع فیلتر در ماسک فیلتر دار:

متداول ترین ماسک تنفسی N95 است ، که ۹۵ درصد ذرات هوا برد را که بنیاد روغنی ندارند حذف خواهد کرد و اکثر گرد و غبار کارگاه چوب ، آلرژن ها و بیماری های هوا برد را تحت پوشش قرار می دهد .

بالاترین سطح حفاظت در وسیع ترین موقعیت های ماسک P100 را انتخاب کنید که ۱۰۰ درصد هم ذرات مبتنی بر روغن و هم غیر روغنی را فیلتر خواهد کرد .

ماسک های تنفسی کارتریج دار شیمیایی / مخصوص گاز:

ماسک های تنفسی کارتریج دار شیمیایی حاوی مواد فیلتر کننده ی کربنی خاصی هستند که گاز ها و بخار ها را از هوا جذب می کنند . این کارتریج های قابل تعویض در ماسکی درج می شوند که به شکل محکمی اطراف لبه ها را می پوشاند تا هوای فیلتر نشده را مسدود کند . ماسک های کارتریج دار ممکن است نیم صورت ( تنها دهان و بینی شما را بپوشانند ) یا تمام صورت ( برای حفاظت در برابر مواد شیمیایی که باعث آزردگی پوست می شوند ) باشند .

انتخاب ماسک کارتریج دار شیمیایی:

برای انتخاب ماسک کارتریج دار مناسب ، باید بدانید با چه مواد سمی روبرو هستید . کارتریج ها برای اهداف خاصی بر اساس رنگ کد گذاری شده اند. اگر کار شما  شامل مقادیر اندکی از مواد مختلف است ، یک ماسک تنفسی کارتریج دوتایی با یک کارتریج شیمیایی چند منظوره و یک فیلتر ذرات با درجه بندی P100 انتخاب کنید .

 

در زمان انتخاب یک ماسک تنفسی چه مواردی را باید مد نظر داشته باشید:

 • ماسک های دارای یک دماغ گیر قابل تنظیم به شکل محکم تری روی صورت قرار می گیرند .
 • ماسک های یک بار مصرفی که در بخش داخلی خود که روی صورت قرار می گیرد ساختار فوم مانندی دارند راحت تر خواهند بود و موثر بودن آن ها اندکی بیشتر است .
 • ماسک های دارای یک دریچه ی تنفس باعث آسان تر کردن عمل استنشاق می شوند .
 • برای ذرات بسیار سمی ( نظیر پنبه نسوز ) به دنبال یک ماسک غیر قابل یک بار مصرف با درزبند های محکم و پوشاننده باشید .

 

استاندارد های ماسک تنفسی:

 

فیلتر های حذف کننده ی ذرات توسط موسسه ی ملی سلامت و امنیت شغلی ( NIOSH ) رده بندی می شوند ، بر اساس ذرات و مقدار ذراتی که آن ها فیلتر می کنند .

 

این رده بندی هم دارای حرف و هم عدد است :

حروف 

N : عدم محافظت از روغن

R : مقاومت نسبت به روغن ( تا حداکثر ۸ ساعت)

P : مقاوم به روغن ( فراتر از ۸ ساعت)

عدد

فیلتر های حذف کننده ی ذرات ۹۵, ۹۷ یا ۱۰۰ عدد گذاری می شوند که این عدد با درصد ذرات یک میکرومتری حذف شده در طول آزمایش های بالینی مطابقت می کند .

یک رده بندی ۹۵ به معنای آن است که فیلتر ۹۵ درصد ذرات را از هوا حذف می کند .

فیلتر هایی که دارای عدد ۱۰۰ در رتبه بندی خود هستند فیلتر های با کارآیی بالا  HE در نظر گرفته می شوند .

 

نکات ایمنی در استفاده از ماسک تنفسی

 • به مشام رسیدن بو : اگر هر گونه تغییری در مزه یا بو حس می کنید یا اگر گلو ، بینی یا شش های شما آزرده می شوند .فیلتر را عوض کنید .
 • تنفس آسان : هم چنین باید ماسک خود را اگر ذرات در آن تجمع یافته اند و نفس کشیدن سخت شده است ، تعویض کنید .
 • خشک نگه داشتن : بسیاری از ماسک های تنفسی ، به خصوص انواع یک بار مصرف ، اگر با رطوبت تماس داشته باشند ، کارآیی خود را از دست می دهند .
 • دنبال کردن دستور العمل ها : فیلتر ها را طبق دستورات روی بسته تعویض کنید .
 • عدم استفاده ی مجدد : ماسک های تنفسی یک بار مصرف قرار نیست بیشتر از یک بار مصرف شوند .
 • دور انداختن ماسک خراب : هر نوع فیلتر یا ماسکی که کثیف یا آسیب دیده است دور بیاندازید . ماسک های مخصوص محافظت در برابر گاز را اگر آسیب دیده اند جایگزین کنید .

 

در هوای آلوده چه ماسکی بزنیم؟

باید خودمان به فکر خودمان باشیم.

این روزها حتما از ماسک‌های تنفسی استفاده کنید. در این شرایط آب و هوایی تهران باید این ماسک ها را روی صورت خود تحمل کنیم اگر می خواهیم مشکلات جدی آب و هوایی ما را از پا در نیاورد.الان انواع مختلف و معروف ماسک‌ها را به شما معرفی می‌کنم و می‌گویم چه ماسکی بخرید بهتر است.

 

ماسک‌های دندان‌پزشکی برای ما که این روزها در تهران و شهرهای صنعتی و پر جمعیت زندگی می‌کنیمجواب گوی نیاز ما نمی باشد. ماسک‌های کاسه‌ای یک‌بار‌مصرف هم اینگونه اند.

 

ماسک‌های کاسه ای N95این‌ها ماسک‌های حرفه‌ای تری هستند. این N95 یک نوع استاندارد است که شرکت‌های مختلف ملزم به رعایتش هستند.

این ماسک‌ها دو نوع ساده و فیلتر‌دار دارند. نوع فیلتر‌دار این‌ها حتی برای جلو‌گیری از سرایت بیماری‌های میکروبی مثل آنفولانزای حیوانی هم مناسب است.

با خرید این ماسک‌ها  از بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا در امان بمانید و هم از آنفولانزای حیوانی و انسانی و گیاهی.

ماسک‌های FFP2 و FFP3این ماسک‌ها هم تخصصی هستند. این‌ها ماسک‌های کاسه‌ای پارچه‌ای هستند که باز بسته به شرکت سازنده‌شان مدل‌های مختلفی دارند.

این ماسک‌ها دارای فیلتر سوپاپ دار اکتیو کربن هستند و به راحتی روی صورت فیکس می‌شوند. این ماسک ها قابلیت خوبی برای جذب ذرات معلق در هوا را دارند و در برابر گازها و بخارات کارا نیستند. پ

سری FFP3 این ماسک‌ها حرفه‌ای‌ترین سری‌شان است. این سپرهای تنفسی می‌توانند بین ۷۰ تا ۹۰ درصد میزان ذرات معلق هوا را جذب کنند.

ماسک آلودگی هوای توتوبوبواین ماسک اولین ماسک قابل استفاده مجدد و قابل شخصی‌سازی دنیا با بالاترین میزان جذب ذرات ناشی از آلودگی هوا و پرفروش‌ترین ماسک آلودگی هوا در شهرهای صنعتی است.

فیلتر این ماسک قابل تعویض بوده و با یون‌های منفی موجود در خودش یون‌های مثبت را دفع می‌کند. ضد حساسیت و آنتی‌باکتریال است و بینی و دهان را به صورت صد درصدی می‌پوشاند.

این ماسک اگرچه کمی گران است اما برای افراد سالمند،‌ کودکان و گروه‌های خاص انتخاب اول است.

کنکوری‌های ماسک بازی یا چه ماسکی خوبه:

 • حواستان باشد این ماسک‌ها ( غیر از توتوبوبو) همه فقط جهت پیشگیری و پایین آوردن میزان صدمات آلودگی به بدن به کار می‌روند. به همین خاطر فکر نکنید که وقتی ماسک می‌زنید رویین تن می شوید. تا حد امکان اگر کار ضروری ندارید توی خانه بمانید.
 • همه ماسک‌های بالا ( باز هم غیر از توتوبوبو) ‌یک‌بار‌مصرف هستند. فکر شست‌و‌شو و استفاده مجددشان را از سرتان بیرون کنید.
 • حتی اگر نمی‌خواهید پول زیادی بابت خرید ماسک بدهید ، سعی کنید حتما از مدل فیلتر‌دارش استفاده کنید.
 • حالا که هوا سرد است ماسک صورت کودکانتان را با شال گردن بپوشانید تا به خاطر استفاده از ماسک خجالت نکشند.