ضوابط سرعت گیر و سرعت کاه

می خواهیم به بررسی یکی از ابزارهای کنترل سرعت که در نقاط مختلف دنیا از آن استفاده میشود بپردازیم . سرعت گیر و سرعت کاه در کشور ما نیز به طور گسترده مورد استفاده هستند .

اما در نصب بسیاری از آنها استانداردهای جهانی در مورد مکان و نحوه مناسب نصب رعایت نشده که همین امر باعث کم اثر بودن این ابزار در کنترل سرعت وسایل نقلیه شده است .

در این مقاله به بررسی تاریخچه ، تفاوتها و شباهت های این دو ابزار، وسعت استفاده، مزایا و معایب و نیز قواعد و استانداردهایی که باید برای نصب سرعت کاه ها در نظر گرفته شود پرداخته میشود .

همچنین راه حل هایی برای رفع مشکلات این ابزار کنترل سرعت ارائه میدهد .

تاریخچه سرعت گیر

گزارشات متعددی در مورد اولین سرعت گیر وجود دارد که قدیمی ترین این گزارشات توسط New York Times و در تاریخ ۷ ژوئن سال ۱۹۰۶ منتشر شده است .

طبق این گزارش اولین سرعت گیر دنیا واقع در New Jersey  نصب شده است .

این سرعت گیر در نزدیکی محل عبور عابرین پیاده نصب شد و ۱۲ تا ۱۳ سانتیمتر ارتفاع داشت .

البته در آن زمان میانگین حداکثر سرعت اتومبیل ها ۳۰ کیلو متر بر ساعت بود .

طبق گزارش انجمن مهندسین حمل و نقل ، اولین سرعت گیر در اروپا در سال ۱۹۷۰ و در هلند ساخته شد .

• سرعت گیر

ابزاری برای کنترل سرعت وسایل نقلیه است. طبق استانداردهای موجود ارتفاع بلند ترین نقطه یک سرعت گیر ۷تا ۱۰cm، حداکثر طول آن ۳۰cm و عرض آن به اندازه عرض محل نصب باشد .

استفاده از Bump در مکان هایی توصیه میشود که حداکثر سرعت وسایل نقلیه از ۱۵km تجاوز نمی کند. پارکینگها یا مراکز خرید به عنوان بهترین اماکن برای نصب این وسیله میباشد . نصب این وسیله در اماکن و معابری که محل رفت و آمد عمومی هستند مناسب نیست و معمولا باعث ایجاد مشکل برای وسایل نقلیه میشود .

• سرعت کاه

از این ابزار با نام سرعت گیر ملایم نیز یاد میکنند . ارتفاع سرعت کاه به ۷تا ۱۰cmمیرسد،عرض آن به اندازه عرض خیابان محل نصب است و طولی بین ۳.۵تا ۴.۲ متر دارد .

طول سرعت کاه ممکن است به ۶.۷ متر نیز برسد ، در چنین مواقعی به آن Speed Table نیز میگویند .

امروزه استفاده از سرعت کاه در مناطق و معابر مسکونی و همچنین مناطقی که مسیر اصلی اتوبوس , آمبولانس و اتومبیل های اورژانسی دیگر نیستند متداول است که سرعت عبور از آنها نباید زیاد باشد.

بر خلاف Bump, Hump ها معمولا به صورت سری چند تایی با فاصله معین در طول یک مسیر نصب شوند تا سرعت وسایل نقلیه قبل و بعد از هر Hump کنترل شود .

وسعت کاری

در مورد کاربرد این ابزار در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که نصب سرعت گیر (Bump) در کلیه معابر به غیر از پارکینگ ها مخالف قانون است ولی سرعت کاه (Hump) میتواند با رعایت شرایط و ضوابطی خاص نصب شود .

سرعت  کاه در برخی شهرها مورد استفاده قرار میگیرد و در بعضی شهرهای دیگر نیز یا استفاده نمی شود یا نصب آنها مستلزم رعایت قوانین و شرایطی خاص است.

در همین مقاله شرایطی که محل نصب باید داشته باشد و مواردی که در ساخت و نصب خود سرعت کاه باید در نظر گرفته شوند آورده شده است .

این ابزار در برخی شهرهای آمریکا و انگلیس برای کنترل سرعت مورد استفاده قرار میگیرد. سرعتکاه به صورت و حجمی که ما در کشور خود شاهد آن هستیم معمول و پر استفاده نیست .

به طور کلی میتوان گفت مهمترین سرعت کاه توسط اکثر مخالفین تاثیر مثبت این ابزار در کند کردن سرویس دهی ارگانهای سرویس رسان مثل آتش نشانی یا آمبولانس است, به شکلی که موارد متعددی از فوت در اثر دیر رسیدن آتش نشانی و یا آمبولانس بدلیل وجود موانعی مثل سرعت کاه گزارش شده اند .

موافقین سرعتکاه بر این عقیده اند که استفاده از این وسیله اثری مثبت دارد و در حل مشکل سرعت زیاد رانندگان که در برخی مواقع باعث آسیب رسیدن به شهروندان میشود موثر است .

در کانادا استفاده از این ابزار متداول است .

مزایا

– طبق تخقیقات این روش یکی از آسان ترین راه ها برای کنترل سرعت وسایل نقلیه است .
– نصب سرعتکاه در مناطق مسکونی امنیتی نسبی برای ساکنین و به خصوص کودکان فراهم میکند .
– نصب آنها آسان و تقریبا ارزان است .
– استفاده از سرعتکاه حجم ترافیک را به میزان۱۸% و حجم تصادفات را به میزان ۱۳% کاهش میدهد .
– از مکان نصب سرعتکاه میتوان به عنوان محلی مناسب و راحت برای عبور عابرین پیاده استفاده کرد .
– این ابزار در صورتی که طبق ضوابط ساخته شوند،باعث کاهش حجم ترافیک در معابر محلی میشوند .

معایب

– سرعت کاه ها به دلیل مجبور کردن رانندگان به ترمزهای ناگهانی و امکان برخورد اتومبیل پشتی ، در برخی مواقع معابر را برای اتومبیل ها بیشتر خطرناک میسازد تا امن .
– باعث ایجاد خسارت در وسایل نقلیه میشود .
– باعث تاخیر در سرویس دهی وسایل نقلیه اورژانسی مثل آمبولانس,آتش نشانی یا پلیس میشود . طبق تحقیقات این تاخیر ۳ تا ۵ ثانیه برای آتش نشانی و حدود ۱۰ ثانیه برای آمبولانس به ازای هر سرعتکاه میباشد . این مورد مهمترین عیب این ابزار دانسته میشود .
– اگر سرعتکاه به صورت سری نصب نشود رانندگانی که تمایل به راندن با سرعت بالا دارند پس از عبور از آن دوباره سرعت خود را افزایش میدهند .
– خطر جدی برای راکبین موتورسیکلت و دوچرخه به حساب می آید .
– از آنجایی که رانندگان تمایلی به عبور از سرعتکاه ندارند، بنابر این ممکن است حجم ترافیک به خیابانهای مسکونی مجاور که فاقد این ابزار هستند منتقل شود .
– کم کردن سرعت وسیله نقلیه و شتابگیری مجدد آن علاوه بر بالا بردن مصرف سوخت, آلودگی صوتی نیز ایجاد میکند .
– نصب سرعت کاه بخش جدیدی را به وظایف شهرداری اضافه میکند که نگهداری و تعمیر این ابزار است .