شرایط اختصاصی آتش نشان شدن

//شرایط اختصاصی آتش نشان شدن

شرایط اختصاصی آتش نشان شدن

آتش نشانی یکی از شغل های سخت در دنیا است که طرفداران زیادی دارد. بسیاری از نوجوانان و جوانان آرزو دارند که وارد شغل آتش نشانی شوند. این شغل خطرات و جذابیت های خاص خودش را دارد.

شرایط و روند کلی استخدام آتش نشان مشخص و تقریبا ثابت است. به دلیل حساسیت های بالای شغل آتش نشانی، فرآیند آتش نشان شدن کمی دشوار و زمان بر است. افراد واجد شرایط از طریق آزمون های ورزشی، علمی ، معاینات جسمانی، مصاحبه تخصصی و طی مراحل گزینش به عنوان آتش نشان استخدام می شوند. البته افرادی که این مراحل را با موفقیت پشت سر می گذارند، پس از دوره آموزش ویژه آتش نشانی، حریق، حوادث و امداد و نجات به صورت آزمایشی استخدام شده و اگر عملکرد آنها در دوره آزمایشی رضایت بخش باشد، به استخدام رسمی سازمان آتش نشانی در می آیند.

شرایط اختصاصی آتش نشان شدن

– دارا بودن حداقل ۱۷۰ سانتی متر قد.
-دارا بودن حداقل پنج سال سابقه سکونت دائم در شهر مورد نظر

-فرزندان شهدا، مفقودین، جانبازان از کار افتاده کلی، پرسنل قراردادی شهرداری تهران و دارندگان مدال طلای مسابقات جهانی در شرایط مساوی، از اولویت برخوردار می‌باشند

– فرزندان کارکنان بازنشسته آتش‌نشانی تهران(حداکثر یک فرزند) در شرایط مساوی مشروط به کسب امتیاز لازم و متناسب با شرایط اختصاصی از اولویت برخوردار می‌باشند.

آزمون های استخدام آتش نشان

آزمون عملی و تخصصی آتش نشان شدن: شامل ۳ بخش ارزیابی اولیه، ارزیابی آمادگی جسمانی و معاینات پزشکی است که برای همه داوطلبان آتش نشان شدن انجام می شود.

آزمون علمی: دروس آزمون علمی آتش نشان شدن معارف اسلامی- ادبیات و زبان فارسی- انگلیسی- آتش‌نشان داوطلب- هوش و شخصیت

داوطلبان آتش نشان شدن باید ابتدا آزمون عملی و بعد آزمون علمی و تست سلامت جسمانی را انجام دهند.

البته لازم به ذکر است که ممکن است برخی از شرایط آتش نشان شدن در استخدام های جدید آتش نشانی و در شهرهای مختلف کمی تغییر کند.

زنان آتش نشان

چند سالی است که زنان هم علاقه مند شده اند به عنوان آتش نشان فعالیت کنند. سازمان آتش نشانی از سال ۸۸ آموزش زنان آتش نشان را آغاز کرده است. اگرچه  در ماموریت ها از آتش نشان زن بسیار کم استفاده می شود، اما به اعتقاد اکثریت زنان آتش نشان آنها می توانند در بخش های مختلف عملیات آتش نشانی انجام وظیفه کنند. در حال حاضر زنان آتش نشان بیشتر در بخش های اداری و آموزشی آتش نشانی فعالیت می کنند.

حقوق ماهیانه آتش نشان

یکی از مواردی که برای بسیاری از افراد قبل از استخدام شدن در آتش نشانی مهم است اطلاع از میزان حقوق ماهیانه آتش نشان هاست. متاسفانه در کشور ما اطلاعات معتبر و دقیقی از میزان حقوق آتش نشانان موجود نیست ولی از طریق صحبت هایی که با تعدادی از آتش نشانان صورت گرفته مشخص شده که میزان حقوق آنها با خطرات، سختی ها و دشوارهای شغل آتش نشانی تناسبی ندارد.

 

آتش نشان داوطلب

اگر شرایط لازم برای آتش نشان شدن را ندارید ولی به این کار علاقه زیادی دارید، می توانید به عنوان آتش نشان داوطلب ثبت نام کنید. آتش نشان داوطلب نیروی مکمل آتش نشان حرفه ای است و به صورت پاره وقت و افتخاری فعالیت می کند. افراد علاقه مند بعد از ثبت نام  آتش نشان داوطلب در سازمان آتش نشانی شهر خود دردوره های آتش نشانی شرکت کرده و آموزش های تخصصی می بینند.  در حوادث و آتش سوزی های بزرگ با توجه به نیازی که به وجود می آید، از آتش نشان داوطلب در کمک به مردم و نجات آنها استفاده می شود.

 

توسط |۱۳۹۷/۱۰/۶ ۱۸:۴۳:۱۴دی ۶ام, ۱۳۹۷|آتش نشانی|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه

اطلاعات تماس :

info@igdmco.com

تلفن: 02166349680

تلفن همراه: 09359300032

فکس: 02189774900

وبسایت: ایمن گستران دانش محور