رعایت اصول ایمنی در جوشکاری

جوشکاری می تواند بسیار خطرناک باشد

جوشکاری و برش کاری برای پیش بردن بعضی امورات کاربرد دارد. اما جوشکاری و برش کاری خطرات مربوط به خود را دارد. خطراتی از قبیل:

 1. آتش سوزی
 2. خطرات ناشی از برق گرفتگی و مرگ
 3. تنفس گاز ها و بخار های شیمیایی و سمی
 4. صر و صدای بلند
 5. سوختگی پوست
 6. صدمات چشم (به دلیل برخورد ذرات و سوزش)

رعایت اصول ایمنی در هنگام جوشکاری و برشکاری بسیار مهم و اساسی می باشد. غفلت و سهل انگاری در تامین ایمنی در جوشکاری و برشکاری می تواند آسیب های بسیار شدیدی را به فرد برساند و حتی منجر به مرگ وی شود.

پیش از شروع به کار

 1. توصیه می شود که پیش از شروع به کار دفترچه ی راهنمای وسایل و ابزار های که قرار است استفاده کنید را به خوبی مطالعه کنید و همچنین نیاز است که برای استفاده از این وسایل به خوبی آموزش دهیده باشید.
 2. محیطی  که در آن کار می کنید باید دارای تهویه ی مناسب باشد که از جمع شدن گاز ها و بخار های سمی جلوگیری شود. هرگز از تزریق گاز اکسیژن سعی  به تصفیه ی محیط نکنید. در عوض با باز کردن در ها و پنجره ها و استفاده از پنکه و دیگر راه های ایمن  به تهویه و تصفیه ی هوا کمک کنید.
 3. محیط را برای پیدا کردن هر ماده اشتعال پذیری بررسی کنید و آن ها به فاصله ی ۱۰ متری خود منتقل کنید و سعی کنید که خطرات بالقوه و احتمالی را پیدا کنید. همچنین دقت کنید که در محلی که مشغول کار هستید، کپسول آتش خاموش کن ترکیبی از نوع ABC ، آب، خاک، و غیره وجود دارد. اگر سوالی دارید می توانید به سرپرست کار خود مراجعه کنید.
 4. به طور مستقیم روی سطح چوبی جوشکاری نکنید. مراقب سطوح چوبی و اشتعال پذیر باشید که آتش نگریند.
 5. از گرفتن دهانه ی شعله ی روشن  به سمت فرد یا شخص دیگر خودداری کنید.

پوشش مناسب مخصوص زمان جوشکاری و برشکاری

از شلوار بدون دمپا استفاده کنید. از پوشیدن لباس و دستکش پاره و خراب خودداری کنیدو در زمان استفاده جیب ها را خالی کنید و آنها را ببندید.

از لباس های جنس پلی استر و نایلون استفاده نکنید. زیرا این لباس ها امکان دارد که روی پوستتان آب شوند.

لباس های چرمی و پشمی بهترین انتخاب می توانند باشند و این دو جنس می توانند در مقابل آتش و حرارت مقاومت خوبی از خود نشان دهند.

بسته به نوع شغلی که دارید، ممکن است در هنگام کار به لباس های زیر نیاز داشته باشید:

 1. کلاه جوشکاری
 2. پیراهن ضد آتش، لباس روکش و شلوار مناسب
 3. پیراهن ضد آتش مقاوم
 4. کفش های ساق بلند چرمی
 5. ماسک تنفس
 6. عینک و یا ماسک ایمنی
 7. محافظ گوش

نکات ایمنی مهم تر

 1. دقت کنید که در جیب خود فندک یا هر وسیله یا چیز دیگری که در هنگام جوشکاری و برشکاری ایجاد خطر کند را قرار ندهید.
 2. از جوشکاری و برشکاری روی تجهیزات و وسایل جوشکاری مانند کپسول گاز و غیره که ممکن است منجر به انفجار شود جداً خودداری کنید.
 3. دقت کنید که روی کف محلی که کار می کنید چیزی وجود نداشته باشد. برای مثال، اجسام فلزی می توانند برق را از خود عبور دهند. کف محلی که کار می کنید نباید خیس باشد. در چنین شرایطی بایسیتی از کف پوش و عایق پلاستیکی استفاده کنید.
 4. کپسول های گاز پر فشار را سر جای خود محکم کنید که واژگون نشوند. و دقت کنید که درپوش های کپسول های به خوبی سر جای خود بسته شده باشند.
 5. اگر شیر کپسول نشتی داشت، به آن برچسب زده و آن را به اطلاع سر پرست کار خود برسانید.
 6. در ضمن به خاطر داشته باشید که حضور شخص سوم با کپسول آتش خاموش کن در محیطی که مشغول جوشکاری و برشکاری هستید ضروری است. در صورتی که جایی به دلیل برتاب جرقه ها آتش گرفت، شخص دوم سریع آتش را خاموش کند.
 7. نزدیک اتاق ها یی که در آنجا مواد آتش زا ذخیره و نگهداری می شود، جوشکاری نکنید.
 8. وسایل جوشکاری نباید نفتی و روغنی شوند و باید آنها را تمیز کرد.