ایمنی در مقابل گرما زدگی

استرس گرمایی می تواند عواقب بسیار جدی داشته باشد

 1. کار کردن در بیرون و در هوای گرم و شرجی می تواند موجب استرس گرمایی شود. وضعیتی که بدن انسان بیش از میزانی که می تواند گرما تحمل کند، گرما تولید شود. که در نتیجه ی آن استرس گرمایی در فرد بوجود می آید.
 2. کارگرانی که در زمین های کشاورزی کار می کنند، از آنجایی که در هوای گرم و در زیر آفتای کار می کنند، به استرس گرمایی بیشتر حساس هستند.
 3. استرس گرمایی و گرمازدگی می توانند برای سلامتی و جان فرد خطرناک باشند و نیازمند مراقبت جدی پزشکی دارند.
 4. شما می توانید با دانستن علائم استرس گرمایی، در زمانی که همکارتان دچار این مشکل می شوند به آنها کمک کنید.

علائم تشخیص گرمازدگی

برای تشخیص گرمازدگی راه های بسیاری وجود دارد، مانند عرق سوز شدن، احساس ضعف و خستگی بیش از حد، و همچنین بی حال و غش کردن در اثر گرمای شدید.

غش کردن یا بی هوش شدن بارز ترین نمونه ی رایج گرمازدگی می باشد که آنی اتفاق می افتد و نیازمند مراقبت های پزشکی هر چه سریع می باشد.

اگرچه علائم گرمازدگی می توانند فرق کنند، اما این علائم عبارتند از:

 1. خستگی
 2. سردرد
 3. استفراغ و حالت تهوع
 4. ضعف عضلانی
 5. گرفتگی شکم و ماهیچه ها
 6. سرگیچه و احساس ضعف
 7. عدم حفظ تعادل
 8. لرز
 9. گیچی و لکنت زبان
 10. تنشنگی و خشکی دهان
 11. رفتار خشن و تهاجمی

در زمانی که فرد دچار گرما زدگی می شود مهم است که آرامش خود را حفظ کنید و سعی کنید که برای کمک به وی سریعاً وارد اقدام شوید.

اقدامات لازم برای کمک به فرد گرمازده

 1. ابتدا شخص گرمازده را به زیر سایه یا یک جای خنک منتقل کنید.
 2. از کسی بخواهید که هر چه سریع تر با اورژانس تماس بگیرد.
 3. لباس های فرد را مخصوصا لباس کار در بیاورید. توصیه می شود که به لباس ها و تجهیزاتی که آلوده هستند دست نزنید و برای این کار از دستکش استفاده کنید.
 4. سعی کنید با استفاده از آب سرد و اسفنج صورت، گردن، دستان و ساق های دست فرد را خنک کنید.
 5. اگر فرد هوشیار بود، از او بخواهید که مقداری آب سرد بنوشد.
 6. سعی کنید تا زمان رسیدن تیم پزشکی، فرد را در جای خود ثابت نگه دارید.

شباهت علائم گرمازدگی و مسمومیت سموم و مواد شیمیایی

 1. بعضی علائم گرمازدگی و مسمومیت سموم و مواد شیمیایی بسیار شبیه هم هستند، اما شیوه ی درمان آنها با یکدیگر متفاوت می باشد. پس بسیار مهم و ضروری است که برای تشخیص درست و دقیق مشکل، هر چه سریعتر با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید.
 1. اگر قصد استفاده از ماده ی سمی را دارید، بهتر است که از حداقل تجهیزات و لباس های حفاظت فردی مناسب درج شده روی برچسب روی ماده ی سمی یا شیمیایی استفاده کنید.
 2. اگر به طور معمول از لباس پلاستیکی استفاده می کنید، از سرپرست کار خود بخواهید که اگر امکان داشته باشد از لباسی استفاده کنید که می توان در آن به راحتی تنفس کرد.
 3. لباس های جدیدی نیز وجود دارند که علاوه بر مقاوم بودن آنها در برابر مواد شیمیایی، حرارت و عرق تولید در زیر لباس را دفع می کنند. اگرچه این نوع جدید از لباس در برابر بخار مقاوم نیست، و برای محافظت ار فرد در برابر گاز های به شدت سمی و شیمیایی نمی تواند انتخاب خوب و مناسبی باشد.