انواع خودروهای آتشنشانی

//انواع خودروهای آتشنشانی

انواع خودروهای آتشنشانی

امتیاز شما به این مطلب

  انواع خودروهای آتشنشانی:

 

خودرو های آتش نشانی  براساس ظرفیت به دو بخش و ۶ گروه تقسیم می شوند.

 

بخش الف: خودروهای سبک که  شامل دو گروه؛

۱-سواری‌های ستادی

۲- استیشن، ون و وانت

 

بخش  ب: خودروهای نیمه سنگین و سنگین که  شامل ۴ گروه؛

 

۱-کامیون های دومحور

۲- کامیون های سه محور

۳- کامیون و تریلرهای سه محور به بالا

۴- خودروهای پشتیبانی و ویژه

 

 خودروهای آتشنشانی براساس نوع کاربری شامل ۱۰ گروه :

 

۱-خودروهای ستادی (سواری(

۲- خودروی آمبولانس

۳- خودروی آتشنشانی معمولی

۴- خودروی حامل نردبان

۵- خودروی آتشنشانی فرودگاهی

۶- خودروی آتشنشانی صنعتی

۷- خودروی آتشنشانی جنگل

۸- خودروی نجات و حوادث ویژه

۹- خودروی فرماندهی و هدایت عملیات

۱۰- خودروی پشتیبانی

 

۱-خودروی ستادی (سواری) : این خودرو ضمن استفاده روزمره فرماندهان آتشنشانی، این امکان را فراهم می‌کند تا فرمانده در حوادث به نسبت شدید و مهم، به سرعت در محل حادثه و صحنه عملیات حضور یابد. لذا این خودروی از انواع سواری‌های قوی، پرسرعت و ایمن در نظر گرفته می‌شودو هم چنین به بی‌سیم، آژیر و چراغ گردان مجهز بوده، رنگ آمیزی و علائم ویژه آتشنشانی را دارد.

۲-خودروی آمبولانس : در کشور هایی مثل ژاپن، خدمات پزشکی نیز توسط آتش نشانی ارائه می‌گردد، بنابراین، در سازمان آتشنشانی این کشور‌ها به منظور ارائه خدمات پزشکی ، انواع آمبولانس مجهز با پرسنل های کار آزموده در نظر گرفته شده است. همچنین، از آنجایی که آتشنشانان هنگام عملیات اطفاء حریق، نجات و امداد و مقابله با حوادث مختلف در معرض انواع جراحت‌ها و آسیب‌ها قرار دارند، باید  در صحنه حادثه، به ویژه حوادث شدید و مهم، امکانات درمانی- مراقبتی مستقرانجام  شود.

 

۳ -خودروی آتش نشانی معمولی : این خودرو‌ها مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین وسیله برای مبارزه اساسی با آتش سوزی محسوب می‌شود. هم چنین به آنها کامیون آتشنشانی نیز گفته می‌شود. این خودرو اصلی ترین وسیله اطفای حریق سازمانهای آتشنشانی، مستقر در سکونتگاه های انسانی، اعم از شهر‌ها، شهرک‌ها و روستا‌ها، را تشکیل می‌دهد، از این نظر به «خودروی آتشنشانی شهری» نیز مشهور است.

 

قسمت‌های اصلی خودرو اجزای اصلی این خودرو‌ها عبارتند از:

 

۱-شاسی

۲-مخزن آب و کف

۳-پمپ

۴-اتاق

 

۱-۳- شاسی : شاسی ساختار اصلی خودرو را تشکیل داده و سایر قسمت‌ها به روی آن نصب می‌شود. همان طور که قبلا گفته شد، برای ساخت این گونه خودرو‌ها به طور معمول از مناسب‌ترین شاسی‌های کامیون استفاده می‌گردد. از جمله شاسی‌هایی که در سالهای اخیر در کشور ما برای تولید این گونه خودروهای آتشنشانی به کار گرفته می‌شوند، عبارتند از: رنومیدلام، ایسوزو، آتگو، ولوو FM۹ و FM۱۲، دنیز و…

۲-۳- مخزن آب و کف : محدوده شهر‌ها و روستا‌ها، بیشتر آتش سوزی خشک است و برای مبارزه با آتش سوزی «آب» بهترین ماده اطفاعی است، برای ذخیره آب در این گونه خودرو‌ها، مخزن مناسبی روی شاسی نصب می‌گردد. اما باید توجه داشت، آب سنگین است و هر مترمکعب آب به تقریب یک تن وزن دارد. لذا برای دوری جستن از سنگینی بیش از حد خودرو و بروز مشکلاتی مثل کاهش قدرت تحرک و مانور خودرو و… باید گنجایش مخزن آب متناسب با ظرفیت شاسی باشد.

به طور معمول مخزن آب از ورقهای استینلس استیل، ساخته می‌شود تا در مقابل زنگ زدگی و خوردگی مقاوم باشد. حرکت به نسبت سریع خودروی آتشنشانی، ترمز و توقف های ناگهانی، گردش به چپ و راست، حرکت در پیچ‌ها، باعث تلاطم آب داخل مخزن شده و موج ایجاد می‌کند.

این پدیده باعث تصادف آن گردد. برای اجتناب از این خطرات، با استفاده از پره های طولی و عرضی، در داخل مخزن «موجگیر». برای مبارزه اساسی با آتشسوزی‌های مایعات قابل اشتعال، کف آتشنشانی مؤثر‌ترین ماده اطفائی است. از این نظر در این گونه خودرو‌ها مخزن دیگری به گنجایش یک دهم مخزن آب، برای ذخیره سازی مایع کفساز در نظر گرفته می‌شود.

هم چنین بعضی از کارخانه های سازنده خودروهای آتشنشانی، این مخزن را حذف نموده، گالن های محتوی مایع کفساز و سایر ادوات ویژه تولید کف خاموش کننده، اعم از تناسب ساز و… را در داخل اتاق ابزار خودرو جاسازی کرده اند.

 

۳-۳- پمپ : پمپ خودروی آتشنشانی قلب آن محسوب می‌شود. به طور معمول پمپ در عقب شاسی نصب می‌گردد. برحسب نوع پمپ و تجهیزات آتشنشانی در نظر گرفته شده برای نصب در خودرو، لوله کشی‌های لازم صورت می‌گیرد. این مجموعه، به طور معمول در انتهای خودرو و در محل مناسبی که فوری در دسترس باشد، در بالای پمپ نصب می‌گردد.

از هوز ریل برای عملیات سریع آتشنشانی، مثل اطفای حریق خودروی مشتعل، استفاده می‌شود. مانیتور برای پرتاب آب یا کف آتشنشانی از فاصله‌های دور به کار برده می‌شود، این وسیله در مبارزه با حریق‌های شهری کاربرد چندانی ندارد. پمپ آتشنشانی سنتری فیوژی نصب شده در خودروهای آتشنشانی، به طور معمول دارای دو سیستم عملکردی آبدهی با فشار معمولی و فشار قوی است.

نیروی محرکه برای به کار انداختن پمپ نصب شده در خودروی آتشنشانی،‌‌ همان نیروی موتور خودروی مزبور است، که توسط دستگاهی به نام T. O، که به روی گیربکس خودرو نصب می‌شود، به پمپ آتشنشانی انتقال می‌یابد.

 

۴-۳- اتاق : اسکلت یا چارچوب اتاق از پروفیل فولادی ساخته شده و با ورق های فولادی پوشیده می‌شود. کف و سقف با ورق عاجدار آلومینیومی پوشیده می‌گردد. با توجه به طرح اتاق، چندین در کرکرهای برای اتاق در نظر گرفته می‌شود. داخل اتاق ابزار، براساس طرح آن و نوع ابزار و تجهیزاتی که در آن قرار خواهد گرفت فضاسازی می‌شود.

 

۴- خودروی حامل نردبان : این گروه از خودروهای امدادی برای انجام عملیات آتشنشانی امداد و نجات در ارتفاع ساخته شده اند. ساختمان کلی آن‌ها عبارت است از یک شاسی که نردبان کشویی یا بالابرهیدرولیکی به روی آن نصب شده است. نمونه های جدید این خودرو‌ها، تجهیزاتی از قبیل سبد حمل افراد، مانیتور ثابت آتشنشانی، برانکارد حمل بیمار و… نیز دارند. نردبانهای موتوری در انواع سبک (کم ارتفاع)، متوسط و بلند ساخته شدهاند. خودروهای حامل نردبان فاقد مخزن آب یا هر ماده خاموش کننده دیگر بوده، ولی بعضی از انواع آن‌ها پمپ آتشنشانی دارد.

 

۵- خودروی آتشنشانی فرودگاهی : براساس استانداردهای سازمان جهانی هواپیمایی تمام فرودگاه های غیرنظامی باید  خودروهای آتشنشانی و امداد متناسب خود را داشته باشند. بدین ترتیب گروهی از خودروهای آتشنشانی به طور اختصاصی برای خدمت در فرودگاه‌ها طراحی و ساخته می‌شوند. از ویژگی های این خودرو‌ها می‌توان، شتاب زیاد، امکان حرکت مطلوب در زمین های ناهموار اطراف فرودگاه، مخزن آب و کف بزرگ، مانیتور پر قدرت و… را نام برد. از آنجایی که امداد رسانی به هواپیماهای سانحه دیده بایستی بسیار سریع صورت گیرد هم به لحاظ نجات جان سرنشینان هواپیما و هم از نظر موفقیت در فرو نشاندن آتش، عملیات اطفای حریق به صورت خودکار و از طریق مانیتورهای پر قدرت خودرو صورت می‌گیرد. نکته دیگر ضرورت حرکت خودرو حین پرتاب کف است.

 

۶- خودروی آتشنشانی صنعتی : بسیاری از صنایع به علت نوع مواد اولیه مصرفی، فرایند تولید و یا نوع تولیدات، در معرض انواع مخاطرات منجر به آتش سوزی و انفجار هستند. از جمله این صنایع، می‌توان به صنایع شیمیایی و پتروشیمیایی اشاره نمود. برای مقابله با حوادث احتمالی در این گونه صنایع نیز خودروهای ویژه ای طراحی و ساخته شده است. از خصوصیت بارز این خودرو‌ها می‌توان به وجود مخزن های متعدد انواع مواد خاموش کننده اشاره کرد. خودروی آتشنشانی چند حالته، یکی از خودروهای سنگین مخصوص اطفای حریق صنعتی است که انواع مخزن آب، کف، پودر خاموش کننده و گازکربنیک در آن نصب شده است.

 

۷- خودروی آتشنشانی جنگل : برای مبارزه با آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی خودروهایی مورد نیاز است که بتوانند به راحتی از جاده‌های کوهستانی و ناهموار عبور کنند. خودروهایی با مخزن آب به نسبت کوچک، موتور قوی و شاسی محکم. برای تولید خودروهای قدرتمند‌ تر، از خودروهای شنیدار کمک گرفته شده است.

 

۸- خودروی نجات و حوادث ویژه : این گروه از خودروهای امدادی به طور معمول از نظر شکل ظاهری شبیه به خودروهای معمولی آتشنشانی بوده، اما برخلاف آن‌ها، فاقد مخزن آب کف بوده، پمپ آتشنشانی هم ندارند! بلکه در فضای داخلی اتاق ابزار آن‌ها، به طرز ماهرانه ای انواع و اقسام وسایل و تجهیزات نجات، جای گرفته است تا در حوادث و سوانح مختلف برای کمک به افراد درگیر و آسیب دیده، مورد استفاده قرار گیرند. گروهی از این خودرو‌ها به طور اختصاصی برای مقابله با حوادث ویژه طراحی شده اند. در این خودروها  انواع لباس حفاظتی، وسایل تشخیص نوع مواد خطرناک، مواد خنثی کننده، وسایل جمع آوری و جلوگیری از ریزش مواد و… جای داده شده است.

 

۹- خودروی فرماندهی و هدایت عملیات : وقوع حوادث شدید و مهم باعث شده است که سازمان‌های آتشنشانی ضرورت و اهمیت واحدهای سیار فرماندهی را به خوبی احساس نمایند. این گروه از خودرو‌ها، با توجه به همین ضرورت طراحی و ساخته شده‌اند. در داخل  این خودروها با استقرار انواع وسایل ارتباطی محیط مناسبی برای فرماندهان آتش نشانی ایجاد گردیده، در نتیجه آن‌ها قادرند در اسرع وقت انواع سیستم‌های مدیریت بحران و یا فرماندهی حادثه را طراحی و اجرا نمایند.

 

۱۰- خودروی پشتیبانی : انواع تانکرهای حمل آب، خودروهای حمل گالن‌های کف، خودروی حمل سیلندر‌ها و تجهیزات مربوط به دستگاه تنفسی با هوای فشرده، انواع خودروهای حامل تجهیزات تأمین روشنایی، جرثقیل، لودر، بلدوزر و… تجهیزات این گروه از خودروهای آتشنشانی را تشکیل می‌دهند.

 

توسط |۱۳۹۷/۱۱/۱۴ ۶:۴۲:۱۷بهمن ۱۴ام, ۱۳۹۷|آتش نشانی|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه

اطلاعات تماس :

info@igdmco.com

تلفن: 02166349680

تلفن همراه: 09359300032

فکس: 02189774900

وبسایت: ایمن گستران دانش محور