اهمیت استفاده از کفش ایمنی

حفاظت و مراقبت از پای کارگران در برابر خطرات محیط کار بسیار مهم می باشد.

سقوط اشیای سنگین روی پا، خطر له شدن، قدم گذاشتن روی یک شی برنده و تیز و فرو رفتن آن در پا، ریزش مواد شیمیایی و سوختگی، برق گرفتگی، بالا رفتن حرارت پا و لیز خوردن تمامی خطراتی هستند که می توانند به پای افراد صدمه برسانند.

از این جهت، تهیه و استفاده از کفش های محافظ می تواند از پای کارکنان در مقابل خطرات مراقبت کنند.

بیشتر کفش های ایمنی از چرم محکم و ضخیم ساخته شده اند و از مقاومت و محافظت بالایی برخوردار هستند.

از موادی که در تولید این نوع از کفش ها به کار می رود می توان به پلی استر، نایلون و پشم گوسفند و جانوران دیگر اشاره کرد.

بسیاری از تولید کنند گان کفش، با اضافه کرد محافظ فولای و کامپوزیت در قسمت جلوی کفش، میزان یا سطح محافظت کفش را افزایش می دهند و بالا می برند.

وجود این محافظ کمک می کند که در صورت بروز یک مشکل و یا خطر، انگشتان پا محفوظ بمانند و آسیب نبینند.

محافظ های کامپوزیت نارسانا جریان الکتریکی هستند و می توانند علاوه بر محافظت پا در برابر خطرات دیگر، از انگشتان پا در برابر سرما محافظت کنند.

برای محافظت پای کارگران می توان از چکمه های ساق بلند ساخته شده از PVC، نئوپرن، نیترول با محافظ فولادی و کفی استفاده کرد.

این نوع چکمه ها را می توان در کارخانه های تولید مواد شیمیایی، شرکت های نفتی، کشاورزی، کارخانه های تولید مواد غذایی و غیره، استفاده کرد.

نوع دیگر محافظ پا، اوور بوتز (Overboots) می باشد که می توان آنها را روی کفش پوشید و استفاده کرد. استفاده و پوشیدن این نوع از پوشش باعث افزایش ایمنی و حفاظت پاها در برابر مواد شیمیایید و برف می شود.

طبق اعلان اداره ی ایمنی و سلامت شغلی، کارفرما موظف است که برای کارکنان محل کار کفش ایمنی تهیه کند تا در زمان سقوط اجسام سنگین روی پای آنها و یا تماس با جریان الکتریکی از پای آنها به خوبی مواظبت شود.

در ضمن کفشی که تهیه می شود باید از نظر خطرات الکتریکی، رسانایی الکتریکی، مقاومت در برابر ضربه و فشارو استقرارپذیری و غیره، مورد تایید سازمان بین الملی استاندارد یا ASTM باشد.

کفش ایمنی یکی از مهمترین تجهیزاتی می باشد که کارفرما باید جهت ایمنی کارکنانش تهیه کند.

پا یکی از اعضای بدن است که ممکن است به سادگی آسیب ببیند. عدم وجود یک پوشش مناسب، می تواند بعدها روال بهبودی فرد را کند و شخص نتواند به سرعت بهبود یابد.